Haber

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Ukrayna ve ABD, Afrika’daki açları umursamıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, “Geçen yıl Ağustos ayından bu yana Ukrayna’dan ihraç edilen tahılın büyük bölümü (30 milyon tonun üzerinde) başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere gelişmiş ülkelere gönderildi. BM Dünya Gıda Programı’nın yardımıyla Afrika’nın en yoksul ülkelerine yalnızca yüzde 2,5 teslim edildi.öğrendim.

Zaharova, Rusya’nın İstanbul Ortak Uyum Merkezi temsilcilerinin, Afrika’ya giden kuru yük gemilerinin tahıl anlaşmasına dahil edilmesi için çaba sarf ettiklerini belirterek, şöyle konuştu: “Ukraynalı temsilciler, aksine, yalnızca maksimum faydayı elde etmeye odaklanarak en büyük gemilerin öncelikli tescilinde ısrar ediyorlar. Afrika’da açlıktan ölen insanlar umurlarında değil. Afrika’daki on milyonlarca hanenin ihtiyaç duyduğu gübreyi üretmek için gereken amonyak tedarikiyle de ilgilenmiyor. Rusya, Togliatti-Odessa amonyak boru hattını gecikmeden birkaç gün içinde başlatmaya hazırken, Kiev her seferinde yeni koşullarla bunu bir yıldır engelliyor.”söz konusu.

ABD’nin tam desteğini alan Ukrayna’nın gıda güvenliğini ve Afrika’daki açlığı umursadığına dikkati çeken Zaharova, sözlerini şöyle sürdürdü: “Afrika’da kıtlık tehdidi oluşturan durumun yaratılmasının gerçek nedenleri ve failleri ve gıda tedariki konusundaki uluslararası yükümlülüklerimizi kayıtsız şartsız yerine getirmek için ne gibi zorlu engellerle karşılaştığımız konusunda başta Afrikalı dostlarımız olmak üzere herkesle samimi ve dürüst bir görüşmeye açığız. ihtiyacı olan ülkelere , gübre ve diğer stratejik mallar. ”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu